گچکاری و گچبری ساختمان | گچ کار | گچ بر | گروه معماری پارس

0

گچکاری و گچبری برای زیبا سازی و نوسازی ساختمان توسط گچکار انجام می شود. در هنگام ساخت آپارتمان نوساز در مرحله نازک کاری گچ کار به انجام خدمات گچکاری و گچبری پرداخته و همچنین هنگام بازسازی آپارتمان قدیمی نیز میتوان از گچبر برای انجام خدمات گچکاری و گچبری کمک گرفت. در هنگام تعمیرات خانه قدیمی در مرحله نازک کاری نیز گچ بر به گچبری و گچکاری جهت زیبا سازی نمای داخلی دیواره ها و سقف منزل می پردازد. در گذشته نیز از هنر گچکاری و گچبری برای زیباسازی نمای سرسراها و ایوان ها و مجلل نمودن قصرها و سالن های نشیمن و مهمان خانه ها و حتی مساجد و معابد استفاده میشده است. میتوان گفت هنر گچکاری و گچبری در سراسر دنیا دوست داران و طرفداران خاص خود را داشته و همچنان دارد.

گچ کاری چیست

گچکاری و گچبری به عملیات ساختمانی برای سفید کاری سطوح دیوارهای خام، شمشه گیری، شاقول و تراز کردن و زیرسازی دیوارها برای کاغذ دیواری یا رنگ می باشد. اکثر گچ کاران غیر حرفه ای برای سهولت کار با گچ، از مقدار زیادی آب استفاده می کنند که پس از پایان کار، ترک های ناشی از تبخیر آب در سطح دیوار ایجاد می کند.

ایراد اصلی گچ ، ضعف شدید در مواجهه با آب است. وقتی آب داخل لوله نشتی می کند باعث پوسیدگی، طبله کردن گچکاری و گچبری ها می شود. راه حل این مشکل تخریب بخش نم گرفته و گچکاری و گچبری مجدد است. اگر سطح گچ قدیمی به خوبی برداشته نشود بین گچ قدیم و جدید پیوستگی انجام نمی شود و پس از مدتی گچ جدید در محل پیوستگی ترک میخورد. در نتیجه زمانی که در ناحیه ترمیم یافته از کاغذ دیواری استفاده شود، کاغذ دیواره از هم گسسته خواهد شد.

گچ بری چیست

گچکاری و گچبری جزئی از هنرهای دستی دوران کهن می باشد که همچنان زنده است. در حقیت میتوان گفت هنر کندن و بریدن بر روی گچ، آمیختگی هنر با فن در صنعت گچکاری و گچبری مشخص است. ایجاد نقش های ظریف گل و برگ و طرح های هنری از عهده یک متخصص در زمینه گچبری ساخته است. هنر گچبری و گچکاری بصورت نقش برجسته از فضایی ساده و کسل کننده، فضایی با نشاط به وجود می آورد. گچکار حرفه ای یا گچبر ماهر از خلاق ترین استادکاران در معماری ساختمان می باشند که دارای سال ها تجربه و مهارت در این زمینه هستند. انواع گچکاری و گچبری از گذشته تا امروز به شرح زیر می باشند:

 • نقش برجسته با گچ
 • گچ بری زبره
 • گچ بری برهشته
 • کلوخی یا لکه ای
 • مشبک
 • لایه ای
 • گچ بری پته
 • کشته بری
 • تخمه بری
 • شیر و شکری

کاربرد و اهمیت گچبری

اگر نمای بیرونی یک بنا به عنوان بدن یک ساختمان در نظر گرفته شود در نتیجه فضای داخلی ساختمان در حکم روح ساختمان می باشد، اینگونه میتوان به اهمیت جلوه ی فضای داخلی یک ساختمان پی برد. گچبری یکی از تزییناتی است که تاثیر بسیار زیادی در نمای داخلی ساختمان دارد بطوری که جلوه خاصی به فضای داخلی می بخشد علاوه بر آن گچبری به فضا عمق داده و زیبایی ساختمان را دو چندان می کند. گچکاری و گچبری در فضاهای خارج از منزل نیز برای مجلل نمودن فضاهای بزرگ مثل مکان های مذهبی یا کاخ ها و قصرها و حتی سراها و سقف بازارها و مورد استفاده قرار می گیرد و در طول زمان آنقدر با این مکان ها عجین شده که تصور یک مکان مذهبی یا یک کاخ یا قصر بدون داشتن هیچگونه گچکاری و گچبری غیر ممکن و بی روح می باشد.

مراحل و ابزار گچکاری ساختمان

ابزار انجام کار گچکاری و گچبری در چندین نوع متفاوت بوده که به ترتیب در ادامه خواهد آمد:

 • ماله گچ کاری که برای پرداخت و پخش نمودن گچ بر سطوح مورد استفاده قرار می گیرد و انواع آن برای لکه گیری یا گچکاری مورد استفاده قرار می گیرد.
 • استامبولی ظرفی که در آن مصالح گچکاری و گچبری را مخلوط می کنند و نکته مهم این است که حتما بعد از اتمام کار ظرف شسته شود زیرا در دراز مدت تمیز کردن ظرف مخصوصا در مورد سیمان براحتی امکان پذیر نیست.
 • کشو زنی ابزاری است که برای استفاده از آن سه گونه ابزار مورد استفاده قرار می گیرد که عبارت اند از:
 1. ابزاری که روی لبه ی جاسازی می خورد.
 2. ابزاری که فقط بر سطح کار می خورد و تکیه بر شمشه دارد.
 3. ابزاری که در سطح کار می خورد و در گوشه ی آن حفره ای ایجاد شده که بوسیله ی طناب به یک میخ متصل است. بعد از خط اندازی زیرکار، معمولا مراحل گچ اندازی و کشته کشی و ابزار و پنبه آب انجام می شود.

مراحل گچکاری و گچبری نیز به این ترتیب است که هر گونه گرد و غبار روی دیوار پاک شده و سپس با ماله از استامبولی گچ را برداشته و به سطح دیوار کشیده می شود. باید توجه داشت که قطر گچ بر روی دیوار به چه نسبت باشد و همچنین در همه نقاط یکدست بوده و به شکل موربی این کار انجام گیرد که تمامی این مراحل توسط استاد کار با تجربه بایستی انجام گردد.

انجام خدمات گچکاری و گچبری ساختمان

به طور حتم داشتن فضایی زیبا برای کار یا زندگی خواسته همه انسان هاست و ابتدایی ترین کار برای زیبا سازی داخلی ساختمان ها گچکاری دیوار و گچکاری سقف میباشد که باعث تزئین فضای داخلی می گردد. گروه معماری پارس جهت زیباسازی و تزین منازل و مکان های عمومی خدمات گچکاری را با داشتن هنرمندانی ماهر در عرصه هنر گچبری انجام می دهد. متخصصین گچکاری با داشتن سال ها تجربه در زمینه هنر گچبری و داشتن تخصصی ترین ابزار همواره در جهت خدمت رسانی در این زمینه آماده انجام هرگونه خدمات گچبری به شما مشتریان گرامی در تمام نقاط تهران می باشند. لذا برای استفاده از تخصصی ترین و زیباترین خدمات گچکاری و گچبری با گروه معماری پارس از طریق همین سایت تماس گرفته و از زیبایی کار بر روی دیوارها و سقف منزلتان تا همیشه لذت ببرید.

لطفا به این مطلب رای دهید

97%

97%

عالی
 • امتیاز نویسنده

  9.7

 • امتیاز کاربران (2 رای)

  9.8

درباره نویسنده بیشتر بدانید ...

لطفا دیدگاه خود را بنویسید (-:

تماس بگیرید