لوله کشی آب سرد و گرم و فاضلاب ساختمان | گروه معماری پارس

0

لوله کشی آب چه در نوسازی منزل و چه در ساخت و ساز آپارتمان نوساز بصورت توکار انجام گرفته و از اهمیت بالایی برخوردار است. لوله کش بایستی برای انجام لوله کشی آب در هنگام بازسازی خانه قدیمی با تجربه بوده و دقت زیادی بخرج دهد زیرا تعمیرات ساختمان قدیمی به دلیل فرسودگی بافت دیوارها و سقف ها و لوله کشی فاضلاب ممکن است خسارت جبران ناپذیری را به بدنه ساختمان وارد نماید. لذا انجام خدمات لوله کشی آب بایستی کاملا با احتیاط و زیر نظر متخصصین لوله کشی آب و فاضلاب انجام گردد تا آسیبی به بافت و بدنه ساختمان وارد نگردد. برای آشنایی بیشتر شما با چگونگی انجام لوله کشی آب و انجام خدمات توکار و روکار را در ادامه مقاله مورد بررسی دقیق تری قرار خواهیم داد.

لوله کشی روکار و توکار

لوله کشی ساختمان به دو شکل روکار و توکار انجام می شود. لوله کشی توکار به این صورت است که لوله کشی آب داخل دیوارها و بعد از آجرکشی تقریبا لابلای آجرها کار گذاشته می شود. توکار بودن لوله کشی آب به دلیل این است که هم لوله ها در معرض گرما یا سرمای محیط قرار نداشته باشند و هم اینکه از لحاظ بصری و زیبایی از دید مخفی باشند.

لوله کشی روکار به این صورت است که لوله کشی آب بعد از مرحله نازک کاری و دقیقا روی دیوار یا سقف کار گذاشته می شود. دلیل روکار بودن لوله کشی در برخی مواقع به علت قرار گرفتن لوله ها در قسمت تاسیسات ساختمان است که بعدها هرگونه عیب و ایرادی بسرعت برطرف شود و یا خراب شدن و بسته شدن لوله های توکار می باشد که لوله کشی آب با لوله هایی نو به روی کار انتقال داده می شود.

لوله کشی شوفاژ و موتورخانه

لوله کشی آب در سيستم حرارت مرکزی یا همان شوفاژ به این صورت است که در قسمتی به نام موتورخانه که شامل دستگاه هایی بنام ديگ، مشعل، پمپ و … می باشد، حرارت به یک سيال واسطه که معمولا آب است منتقل شده و پمپ موتورخانه، آب گرم را توسط لوله کشی آب به داخل رادياتورهای داخل اتاق می رساند. رادياتورها گرما را به اتاق انتقال داده و در مقابل آن دمای آب داخل رادیاتورها پایین آمده و آب سرد شده توسط لوله کشی آب گرم به موتورخانه برمیگردد و برای گرم شدن دوباره به داخل ديگ هدايت میشود و بار ديگر اين چرخه انجام میشود که یک لوله کش حرفه ای میتواند با دو روش تخصصی لوله کشی آب بصورت مستقیم یا بصورت معکوس، شوفاژ و موتورخانه را راه اندازی نماید.

لوله کشی فاضلاب توالت و حمام

خدمات لوله کشی آب برای انواع سرویس های بهداشتی نیز انجام می گردد. برای انجام لوله کشی، بایستی لوله کشی سرد و گرم بصورت جداگانه برای سرویس بهداشتی انجام شود. در عملیات لوله کشی توالت متخصصین قبل از عملیات نازک کاری ساختمان و همراه با عملیات لوله کشی آب این کار را انجام می دهند. لوله های بکار رفته همگی عایق شده تا هنگام عبور آب داغ یا سرد از لوله ها انقباض و انبساط لوله کشی سرد و گرم منجر به ترکیدگی لوله ها نشود. لوله کشی در حمام نیز به دلیل رطوبت زیاد، داخل دیوارهایی که قیرگونی میشوند و داخل عایق ها کار گذاشته شده انجام میشود و بعد از اتمام لوله کشی حمام دوباره یک لایه قیرگونی انجام شده و نازک کاری و نصب کاشی و سرامیک بر روی آن انجام می گردد.

برای کاشی کاری هم باید دقت داشت تا آسیبی به لوله کشی آب وارد نشود زیرا اکثر مواقع هنگام نازک کاری ها آسیب به لوله ها وارد شده و باعث سوراخ شدن یا ترک برداشتن لوله ها میشود که گاها این خسارات هزینه های گزافی برای مالک داشته و اللخصوص برای لوله کشی آب حمام و دستشویی که بایستی یک لایه عایق کاری با قیرگونی انجام شود که نیاز به دقت بالایی دارد درصد خطا و سهل انگاری بالا می رود که در نتیجه احتیاج به متخصصی با تجربه میباشد تا از خسارات جلوگیری شده و درصد خطا به حداقل برسد.

تعمیرات لوله کشی آب و فاضلاب

تعمیرات لوله کشی فاضلاب از خدمات تخصصی گروه معماری پارس می باشد که متخصصین لوله کشی آب این مجموعه با داشتن سال ها تجربه و تبحر در این زمینه خدمات متفاوتی مانند لوله کشی آشپزخانه ، لوله کشی حیاط، لوله کشی توالت فرنگی و هر گونه لوله کشی را با بهترین ابزار و در کمترین زمان ممکن انجام می دهند.

در هنگام انجام هر گونه عملیات و خدمات لوله کشی بایستی به طول لوله ها، اندازه لوله ها و کار گذاشتن زانویی در جایگاه مناسب آن دقت شود که این امر فقط توسط فردی ماهر و با تجربه که آشنا به تخصص لوله کشی باشد امکان پذیر است و اگر کار به فردی تازه کار سپرده شود به دلیل اهمیت بالای کار مخصوصا لوله های توکار، خسارات جبران ناپذیری به بدنه ساختمان وارد آمده و امکان ریزش دیوارها و سقف به دلیل نشتی در لوله کشی آب سرد و گرم بوجود خواهد آمد.

خدمات لوله کشی آب و فاضلاب امروزه در سایر نقاط جهان به عنوان یک حرفه پر درآمد و در عین حال ضروری و مهم شناخته می شود. یک لوله کش حرفه ای باید بتواند اجزای ساختمان و فندانسیون و سایر تاسیسات را تحلیل کرده و بشناسد. باید بتواند سیستم لوله کشی را بصورت کامل از ورود به ساختمان تا خروج از آن طراحی کرده و نقشه آن را ترسیم کند. باید بتواند عملیات کشیدن لوله ها به سایر طبقات و به سیستم داخلی هر طبقه را مدیریت و بدرستی سازماندهی نماید تا همه بخش ها بدرستی و هماهنگ با یکدیگر آب رسانی شوند.

لذا یک لوله کش باید حتما تجربه کافی در این کار را داشته باشد و هم از علم کافی در حیطه تاسیسات ساختمان برخوردار بوده باشد زیرا همواره تجربه بدون تحصیلات آکادمی مانند سنگینی یک جسم در یک سمت ترازو می باشد و همواره باید تلاش شود تا توازن در تمامی زمینه ها برقرار باشد تا موفقیت حاصل گردد.

لطفا به این مطلب رای دهید

94%

94%

عالی
  • امتیاز نویسنده

    9.4

  • امتیاز کاربران (2 رای)

    7.6

درباره نویسنده بیشتر بدانید ...

لطفا دیدگاه خود را بنویسید (-:

تماس بگیرید